Makam & Mûsıkî’nin bütün formlarıyla nazariyat, solfej, usûl, repertuvar, ses kontrolü, nefes eğitimi & ud dersleri & makamların Kur’an’a, ezana ve kamete tatbiki…

 

Davut Aktepe kimdir?

 

     PTT, Şekerspor, Hacettepe ve özellikle ‘’Fatih Terim’in Gözdesi’’ lakabıyla futbolculuk sonrası ilk antrenörlük deneyimindeki Terim’li Ankaragücü altyapısında Ankara takımlarında futbol oynayarak, TRT Ankara Radyosu Gençlik Korosu’nda şarkı söyleyerek ve Merkez İmam Hatip Lisesi’nde eğitim alarak çocukluk ve gençlik yıllarını Ankara’da geçiren Davut Aktepe’nin bundan sonraki hayatı da din, futbol ve müzik üçgeninde şekillenmiştir. 1991–1995 yıllarında Mısır’da eğitim almış ve Al-Azhar Üniversitesi Karşılaştırmalı İslam ve Medeni Hukuk Fakültesi bölümünden mezun olmuştur. O yıllarda 1994’te Mısır’da düzenlenen Dünya Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nda da birinci olmuştur. Aynı zamanda 1992–1995 yıllarında Mısır’daki ünlü Ma’had al-Musiki’de musiki ve makam eğitimi almıştır. Yurda döndükten sonra 1999–2007 yılları arası Tarkan, Müzeyyen Senar, Ahmet Özhan, Sami Savni Özer… yine Yaprak Sayar, Furkan Biçer gibi birçok sanatçı arkadaşını da yetiştiren Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde en üst seviye ‘’İcra Heyeti’’ne ulaşmış, İstanbul’da uzun yıllar Avni Anıl, Şef Şeref Çakar, Amir Ateş, Cahit Deniz, Esin Seçkin, Çiğdem Yarkın ve Mustafa Sağyaşar, Şef Atilla Gündüz, Birsen Çakmut, Yalçın Altıparmak gibi hocalar başta olmak üzere birçok değerli hocadan istifade etmiştir. Farklı cemiyet ve müzik okullarında Türk Müziği nazariyatı, solfej, usul, repertuvar, beste etüt çalışmalarında bulunmuş ve iyi derecede ud çalmayı öğrenmiştir.

 

     Akademik anlamda Al-Azhar Üniversitesi Karşılaştırmalı Hukuk mezuniyeti sonrası 2011–2012 yıllarında da Marmara Üniversitesi’nde İlahiyat Fakültesi lisansını tamamlayan Davut Aktepe, 7 yıl süren ikinci yurt dışı hayatını Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde geçirmiş 2013-2016 yıllarında European Üniversitesinde ‘’Müzik Eğitiminde Meşk Sistemi‘’ üzerine doktora yapmış, makaleleri İtalya başta olmak üzere yurtdışında çeşitli akademik dergilerde yayınlanmıştır. 2016–2017 yıllarında tekrar döndüğü İstanbul’da, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Müzikoloji ve Etnomüzikoloji üzerine yüksek lisansını yapmıştır. Akademisyen kimliğiyle yurt dışı ve içinde devlet ve çeşitli özel üniversitelerde İlahiyat ve Konservatuvar Fakültelerinde Öğretim Görevliliği yapmıştır. Radyo, televizyon ve sahne hayatı hep canlı geçen Davut Aktepe bu alanda da önce Davut Aktepe imzasıyla 2015’te piyasaya çıkan ve büyük beğeni toplayan ‘’Beni Bana Bırakma’’ adlı tasavvuf albümü ve beraberinde yurt içi ve yurt dışı seri konserlerinden sonra, Kasım 2016’da daha çok sahne ismi olarak kullandığı ‘Samir Tarzım’ ismiyle de ‘’Yalan Dünya‘’ isimli, Türk Sanat Müziği temalı bir albümle müzik piyasasına sağlam bir giriş yapmış, “Hocam Avni Anıl ve Hocamız Emin Ongan‘dan Şarkılar” gibi daha bir çok birikmiş projeye imza atmaya hazırlanmaktadır. Halihazırda ise baştan beri hülyasını kurduğu, hep hayali olduğunu söylediği, 6 yıl gibi kısa bir sürede 3’ü Türkiye birincisi olmak üzere birçok alanda başarılı her yaş, cinsiyet ve meslekten bini aşan öğrenciye ulaşan ve aşk derecesinde meşgul olduğu, aynı zamanda kurucusu olduğu Üsküdar Makam Atölyesi’nde bizzat nazariyat, solfej, usul, repertuvar, Ud ve makam-musiki dersleri vermekte ve ayrıca haftalık meşk yapmaktadır.